Jak zjistit jestli už olej nanesený na povrch artefaktu zpolymerizoval? Krom obvyklých potřeb k namatlání a pečlivému rozleštění oleje budete navíc potřebovat ještě papír tužku a přesné váhy.
Přesné vážení je klíčem celé komedie. Vážíme těsně před aplikací oleje a těsně po ní. Jak Venca pískne, rozdíl hodnot je hmotnost naneseného oleje. Polymerace oleje spočívá v reakci vzdušného kyslíku s kapalným olejem. Molekula kyslíku se nějak vecpe do uhlovodíkových vazeb a už tam zůstane, čili artefakt získává na hmotnosti. Výsledkem je polymerická síť vevázaná v povrch dřeva. Lněný olej podle Wikipedie takhle nabere až 17 své hmotnosti. Kolik naberou jiné oleje je otázka a snad se to dá něke zjistit.
Sestavení vzorce pro zjištění kýžené hmotnosti artefaktu dle výše řečeného je úloha pro základní školu. Po aplikaci necháme artefakt několik hodin na pokoji a to v bezprašném prostředí s dobrou cirkulací vzduchu. Netuším jakou roli přesně v polymerizaci hraje čas a teplota, ale to už se dá snadno zjistit sadou laboratorních experimentů. V ad hoc stanovených intervalech postupně znovu přesně vážíme a až se dostaneme ke kýžené hodnotě.
Jestliže se hmotnost naneseného oleje pohybuje v jednotkách gramů, potřebujete váhy s přesností na desetinu, raději asi setinu gramu. Na jednu malou misku se naleje "by woko" deset gramů oleje. Je otázka kolik toho zůstane v hadru (půlka?) a otázkou to ještě chvíli zůstane, protože misku na obrázku jsem si samozřejmě já kretén nezvážil, namatlal olejem a teprve pak se dal do výzkumu a začal pokládat otázky.