úl

Warré úl 3, dno, střecha, kompletace

Poslední příspěvek k Warré úlu ukazoval akorát hotové nástavky. V té době už jsem tušil jak udělat střechu a koumal jak udělat dno. Zatímco se střechou nebyly žádné potíže (stačilo zaplašit úvahy o tenkých štípaných šindelích), tak dno dalo více práce. Nejprve v hlavě a pak i na hoblici, protože ten podělanej šuplík jsem dělal asi natřikrát. Takže začneme hezky odspoda.

Kdybyste snad takový nebo podobný úl chtěli, dejte vědět.

Tags

Warré úl 2, nástavky

Takže máme namlácený čtyři nástavky.

Snažím se spočítat, kolik ručně opracovaných ploch je na jednom nástavku.

Když vezmu díl s rybinou, tak na těle je těch ploch 5 (Spodní, vnější a horní, plus dvě plochy polodrážky), kolem rybiny 26, takže celkem 31 ploch. Ty díly jsou na jednom nástavku dva, to je 62 ploch.

Díl s rybinovými dlaby má na těle 3 plochy (spodní, vnější a horní) a kolem zádlabů je ploch taky 26. Celkem 29 ploch. Ty díly jsou na nástavku tady dva. To je 58 ploch.

Jeden nástavek je tedy 120 ploch.

Tags

Masivní úl

Nezanedbatelnou část včelařské literatury tvoří disputace, zde je lepší úl Takovan, než úl Makovan. Ačkoliv se najdou romantici včelařící v ležanech nebo klátech, nástavky mají své nepopiratelné výhody. Jestli má být konstrukce tenkostěnná, nebo co možná nejvíce izolující má také své pro a proti. Není jeden univerzální typ úlu vhodný do všech podmínek. Takže vlastně nic nezkazíte, když si zkusíte vyrobit úl vlastní.

A do toho jsem se pustil taky. Nejprve jsem čmáral v CADu, pak na papír a nakonec tvořil v dílně. V hlavě jsem si držel jen tento soubor požadavků:

Tags