Warré úl 3, kompletace

Poslední příspěvek k Warré úlu ukazoval akorát hotové nástavky. V té době už jsem tušil jak udělat střechu a koumal jak udělat dno. Zatímco se střechou nebyly žádné potíže (stačilo zaplašit úvahy o tenkých štípaných šindelích), tak dno dalo více práce. Nejprve v hlavě a pak i na hoblici, protože ten podělanej šuplík jsem dělal asi natřikrát. Takže začneme hezky odspoda.

Tak to je prosím kompletní dno. Umožňuje přístup včelám i včelaři.

dno zepředu

Tak tady je pohled na česno. Šablona se dá úplně odstranit, takže pak je průlez do úlu maximální, a tady dá se vyměnit za libovolnou jinou. Prťavou na zimu, širokou na léto, však to znáte.

dno shora

Tady je pro změnu hezky vidět přístup včeliček nahoru k dílu (nepíšu k rámkům, protože tam žádné nebudou) a hlavně to podělané šuple. Všimněte si malého snížení po obvodu zadního prostoru. Slouží k uchycení mřížky, kterou bude propadávat měl přímodo šuplíku, nebo na podložku.

dno šuple 1

Šuplík zezadu jistí obrtlíky. Zejména proti medvědům je to navýsost účinné opatření.

dno šuple 2

Poslední fotka dna a poslední remcání na šuplík. Tudy můžeme pohodlně fumigovat, protože situace, kdy by SVS napadlo něco jiného se v blízké ani vzdálené budoucnosti předpokládat nedá.

nástavek

Náš starý známý Nástavek. Netřeba se rozkecávat. Za zmínku snad jen stojí, že tenhle jsem nedělal já, ale Tillman, který u nás toho času pobýval a nikdy předtím se prací se dřevem nezabýval. 

izolace

Toto je prosím kus, kterému se anglicky říká "quilt" a dává se nahoru na poslední nástavek. Celý je potom obklopen střechou takže není vidět. Jak vidíte, dno je tvořeno plátnem a hobliny slouží k tepelné izolaci. Jako celek to dobře dýchá. Nevím jak to nazvat česky, možná půda. Na podobném principu bych vyráběl nástavek na sběr propolisu. Až ho vyrobím, tak se pochlubím.

střecha

A tady je střecha. Tu už jsem dělal já a byl jsem líný zahoblovat spoje. Pokrytí taky není optimální, ale uvidíme, kolik zim vydrží.

celek wingl

A takhle to vypadá, když se to naskládá na sebe.

celek frontal

A ještě jednou full frontal. 

Kdybyste snad takový nebo podobný úl chtěli, dejte vědět.

Czech